Yayınlanma tarihi: 01/05/2019 18:53 | Toplam görüntülenme: 8963

TÜRK-İŞ, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bu yıl Kocaeli İzmit Milli İrade Meydanı’nda yüz binin üzerinde emekçiyle beraber coşkuyla kutladı.

Kocaeli’ndeki 1 Mayıs kutlamalarına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Üyeleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Genel Başkanımız Veli SOLAK, Genel merkez Yöneticilerimiz, Şube Başkanlarımız, Şube Yöneticilerimiz, Bölge Temsilcilerimiz, Kocaeli ve çevresindeki illerden üyelerimiz katıldı.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun aldığı kararla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bu yıl merkezi olarak Kocaeli ili olmak üzere 81 ilde kutlandı. Ayrıca TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, Taksim Anıtına ve Kazancı Yokuşuna çiçek bırakarak 1 Mayıs olaylarında hayatını kaybedenleri andı.

Kocaeli’nde 1 Mayıs kutlamaları, sabah saatlerinden itibaren konfederasyonumuza bağlı sendikaların üyeleri ve vatandaşlarımızın katılımıyla Doğu Kışla Gençlik Parkı’nda toplanması ile başladı. Yüzbinin üzerinde emekçinin oluşturduğu kortej, sloganlar eşliğinde İzmit Milli İrade Meydanı’nda ki miting alanına ulaştı.

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçiğe destek için geçen yıl 1 Mayıs'ı Hatay'da kutlayan TÜRK-İŞ, bu yıl başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak için kutlama programını Kocaeli'de düzenledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen kutlama programında, tüm emekçilerin gününü kutladı.

Kocaeli'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladıklarını belirten TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, bugün Kahramanmaraş'ta 1 Mayıs'a giderken kazada hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Kıdem için Kocaeli'de olduklarını belirten TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, şöyle devam etti:

"Bu alandan Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Bu alandan Meclis'e, kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin lira brüt ücret alan bir kardeşimiz 250 lira yemek parası, 250 lira yol parası, 3 bin 500 lira. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alacağı kıdem 86 bin lira. TOKİ'den alt gelir grubuyla ilgili en düşük 50 metrekarelik konut 116 bin lira. Kıdem ile ilgili olumsuz bir çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili nokta kadar geriye gidecek bir çalışma yapmayın. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası. Kıdem bizim nefes almamızı sağlıyor, duymamızı sağlıyor. Kıdem bizim görmemizi sağlıyor. Bazı art niyetli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara Allah daha da kazandırsın. Kıdemle ilgili 17 milyon çalışan var. Bu ülkede kıdemle ilgili olan insan sayısı 40 milyon. Bu ülkenin yarısıyız. Buradan bir daha sesleniyorum. Kıdemin nokta kadar geri gidişini aklınıza getirmeyin. Mevcut yapıya nokta kadar dokundurmayız. Fon diyorlar, Size de ailenize de buradaki genel başkanlara da bana da fenalık geliyor. Geçmişte fonların akıbetini biliyoruz. Fon lafını ülke gündeminden çıkartın, her ramazan ayı gibi her sene kıdemi ülke gündemine getirmeyin. İş yerlerinde verimimiz düşüyor, evimizde huzurumuz kaçıyor. Huzurumuzu bozmayın, verimimizi düşürmeyin. Buradan ülkeyi idare edenlere sesleniyorum, Kıdem bizim son kalemiz, 'nokta' diyecek başka bir şey yok, haberiniz olsun."

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorunun ne zaman çözüleceğinin merak edildiğini kaydeden TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, "Bir yerden başlamak lazım. Belki tamamını halledemezsiniz ama bir yerden başlamak şart. Yaşı 45, emekli maaşı yok. İşe almıyorlar. Bu insanlar ne yapacaklar. Onun için emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir an evvel çözüm bulmak lazım." ifadelerini kullandı.

Sabah Taksim'de anıta çelenk koyduğuna değinen TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, "Sene 1977, 34 tane arkadaşımızı katlettiler. Aradan 40 sene geçti. Kim yaptı hala belli değil. Bu alandan bir kez daha sesleniyorum, altını çizerek, 1977 katliamını kim yaptıysa kim arkasında varsa 12 Eylül'ün de 28 Şubat'ın da 15 Temmuz'un da arkasından onlar var. Görmemezlikten gelmeyin haberiniz olsun." diye konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, KİT'lerde kadro geçmeyenlere kadro sözü verildiğini söyleyerek, "Bir an evvel TÜRK-İŞ'in işçileri, aileleri, onlarla ilgili müjdeli bir haber bekliyor. 25 senedir bu ülkede çalışan geçici işçi var. Senede 6 ay. Geçen sene 9 ay 29 güne çıkardılar. Bir bölümü 9 ay 29 gün çalışıyor, bir bölümü çalışmıyor. Bir an evvel bu kardeşlerimize kadroya almak lazım." dedi.

Şeker fabrikalarının ve SEKA Kağıt Fabrikasının özelleştirilmesini eleştiren TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, şeker fabrikalarıyla ilgili durumun gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, özel sektöre ve yabancı sermayeye karşı olmadıklarını vurgulayarak, "Tank paletin yüzde 51'i bizde olsun, işçi Milli Savunma Bakanının personeli olsun. Çok mu bir şey istiyoruz?" şeklinde konuştu.

İşçilerin taleplerini anlatan TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, "Bu taleplerimizi yerine getirin ki ülke tebessüm etsin. Yerine getirin ki işçi evinde mutlu olsun." dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, kamu sözleşmelerinin 4 ay önce başladığını, işçilerin bakanlıktan olumlu bir haber beklediğini belirterek, bu meselenin bir an evvel hızlandırılmasını istedi.

Kadınlarla ilgili sorunları ülke gündemine taşıdıklarını aktaran TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, şunları söyledi:

"17 milyonun çalıştığı yerde 2 milyon sendikalı. Bir laf var bilir misiniz? Keser döner, sap döner gün gelir hesap döner. Şimdi bazıları bağırıyor. Ben bu alandan Türkiye'deki bütün emekçilere sesleniyorum. Hangi sendikada huzur buluyorsanız, hangi sendikaya güveniyorsanız, hangi sendikanın şemsiyesi altında olmak istiyorsanız o sendikanın üyesi olun. Baskı görmeden, şiddet görmeden mobbing uygulanmadan... Maalesef 10 yıldır bunu gördük. Şube müdürleri, bazı belediye başkanları, vekiller, 'Bu bizim sendikamız'... Sendikalar, partilerin arkasına sığınmasınlar. Sendikalar, işçinin sendikası olur. Ülkenin sendikası olur. Partinin sendikası olmaz. Partinin sendikası olursa sarı sendika olur."

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, ülkede okula gitmesi, oynaması gerekirken 8-14 yaş arasında 2 milyon çocuğun çalıştığını bildirerek, bu çocukların çalıştırılmaması için Meclis'in bir çare bulması gerektiğini kaydetti.

İşçi ölümlerine de değinen TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY, Soma faciasında 301 insanın göz göre göre can verdiğini, bunun karşılığının 4 sene ceza olduğunu, bu kararın Türkiye'ye yakışmadığını sözlerine ekledi.

Kutlama programına, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 35 sendika üyesi genel başkanı ve şube başkanları katıldı.

Program öncesi Metalin Sesi Grubu konser verdi, dans topluluğu gösteri yaptı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, platformun yan tarafına dev "Kıdemime Dokunma" pankartı asıldı.

Kalabalığın davul-zurna eşliğinde halaylar çekmesiyle renklenen program, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün ATALAY'ın alandakilere kırmızı karanfil dağıtmasıyla son buldu.