Yayınlanma tarihi: 31/12/2021 11:44

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN…

Başta COVİT-19 salgını olmak üzere, doğal afetler, hain terör saldırıları siyasi ve ekonomik gelişmelerin yaşandığı 2021 yılını geride bıraktık. Çin’de başlayıp kısa sürede tüm dünyayı saran ve ülkemizde de maddi-manevi kayıplara neden olan COVİT-19 salgını olmuştur.

Maalesef her zaman olduğu gibi bu salgın dönemini fırsata çevirmeye çalışan çıkar çevreleri karşısında, çalışanlar olarak verdiğimiz ekonomik mücadeleler de bizler için zor zamanların yaşanmasına neden oldu.

Başta Asgari Ücret ve Vergi İndirimi konusunda yaptığımız çağrılar ne yazık ki karşılık bulamamış ve çalışanların maaşlarından alınan vergiler kesilmeye devam edilmiştir. Türkiye Haber-İş Sendikası olarak, vergi adaletsizliğine karşı verdiğimiz mücadelemizi daha da büyütmeye kararlıyız.

2021 yılında da işçilerin kıdem tazminatlarının budanması sürekli gündeme getirilmiş, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılması, özel istihdam büroları gibi işçileri köleleştirmeye yönelik yaklaşımların sık sık dile getirilmesi, çalışanların kendilerini tehlike altında hissetmelerine neden olmuştur.

TÜRK-İŞ Konfederasyonumuzun önderliğinde ülke genelinde verdiğimiz çeşitli eylemler ve basın açıklamaları bu tehlikenin sadece bir süre daha ertelenmesine yetmiştir.

Ülkemizde gerekli yasal düzenlemeler ve önlemler alınmadığı için iş cinayetleri her gün yenileri eklenerek devam etmektedir. Maalesef bu iş cinayetleri, her gün bir çalışma arkadaşımızı daha hayattan koparıyor. Bu ölümlerin hiçbiri kaza değildir! Hepsi ucuz işçiliğe, denetimsizliğe ve tedbirsizliğe kurban edilmiştir.

Bu cinayetler failleri belli olan cinayetlerdir. Bu vesile ile İş cinayetlerinde şehit olan işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum.

Yapılan tespitler sonucu örgütlü mücadelenin iş cinayetlerini engellediği görülmüştür. Örgütlü mücadele ve Sendika, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ile gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması konusunda etkili bir araçtır. Tüm örgütsüz işçilerimizi çalıştıkları iş kolunda bulunan TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalarımız örgütlenmeye davet etmektedir.

Unutmayın; işçinin ve emekçinin tek sigortası TÜRK-İŞ’tir!

Değerli kardeşlerim;

2007’den bugüne kadar verdiğimiz haklı mücadele neticesinde tüm Çağrı Merkezleri 07'nolu İletişim iş koluna dahil olmuştur. Teşkilatımıza ve Türk işçi hareketine hayırlar getirmesini diliyorum.

01 Eylül 2021 Tarih ve 31585 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Kolları Yönetmeliği değişikliğinin 1. Maddesi ile 'Çağrı Merkezleri'nin faaliyetleri hiçbir ayrıma tabii tutulmaksızın Sendikamızın iş kolu olan 07 No'lu İletişim iş koluna dahil edilmiştir.

İşçinin Sendikaya üye olmasını engelleyen veya üye olan işçiyi Sendikadan istifaya zorlayan işveren veya işveren adına hareket eden işveren vekillerine; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceği hükme bağlanmıştır.

Değerli çağrı merkezi (Call Center) çalışanı arkadaşlarım;

•   İnsanca bir yaşam, onurlu bir gelecek istiyorsan,

•   Geleceğe güvenle bakmak istiyorsan,

•   Çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak istiyorsan,

•   Daha fazla sosyal güvence istiyorsan,

•   Daha fazla ücret, daha iyi çalışma koşulları istiyorsan,

•   Köle gibi çalışmak istemiyorsan,

Türkiye Haber-İş sendikamıza üye olmalısın.

Türkiye Haber-İş Sendikası’nın bayrağını, daha da yukarılara taşıyabilmenin gayreti ve kararlılığı içerisinde yolumuza hep birlikte devam edeceğiz.

2022 yılının Yüce Milletimize, teşkilatımıza ve üyelerimize, sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler getirmesini diliyorum.

Biz Büyük Bir Aileyiz…

 

TÜRKİYE HABER-İŞ SENDİKASI

YÖNETİM KURULU ADINA

VELİ SOLAK

GENEL BAŞKAN