Yayınlanma tarihi: 26/02/2021 08:00

Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrine 26 Şubat 1992'de Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından düzenlenen saldırıda, 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz öldürülmüş binlerce kardeşimiz yaralanmış ve esir alınmışlardır.   

Ermeni ordusu, stratejik değeri olan bu bölgeye 336 tank ile baskın düzenleyerek yaklaşık 7000 kişinin yaşadığı Hocalıyı kan golüne çevirmiştir.

Halka yöneltilen bu saldırganlık ve Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali neticesinde bir milyondan fazla Azerbaycanlı yurtlarından edilmiş ve kendi vatanlarında mülteci hayatı yaşamaya mahkûm bırakılmışlardır. Bugün halen Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermenistan'ın işgali altındadır. Azerbaycan topraklarında yıllardan beri devam eden bu işgali şiddetle kınıyoruz.

Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ve işbirliğinin “tek millet-iki devlet” anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek süreceğine yürekten inandığımızı bu vesileyle belirtmek isterim.

Bu katliamı hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Ermeni ordusunun hain katliamı neticesinde şehit olan tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

TÜRKİYE HABER-İŞ SENDİKASI

YÖNETİM KURULU ADINA

VELİ SOLAK

GENEL BAŞKAN