Yayınlanma tarihi: 24/02/2020 10:45 | Toplam görüntülenme: 4958

“696 Sayılı KHK ve Örgütlenmenin Önündeki Engeller” konulu toplantı, 24 Şubat 2020 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de yapıldı.

Toplantıya Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterimiz Tagi İŞ ve Ankara Şube Başkanımız Hasan Hüseyin ARISOY katıldı.

Toplantıda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY şu konulara değindi;

“Teşkilat sekreterlerimiz bölge temsilcilerimiz uzmanlarımız şuan burada. TÜRK-İŞ yönetiminin tamamı burada. Son altı ayda zor bir süreç geçirdik beraber.  TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nu yaptık aralık ayının başında. Sonrasında TÜRK-İŞ Denetim ve Disiplin Kurulu’nda seçilen arkadaşlarla birlikte genel merkezimizde toplandık.  Bursa’da başkanlar kurulu ve akabinde Türk Metal sendikamızın Bursa mitingini gerçekleştirdik.

Cuma günü Adalet Bakanı’nın katıldığı bir toplantı oldu. Biz bir yerde örgütleniyoruz, ardından işveren itiraz ediyor ve sonrasında beş altı sene sürüyor mahkemeler. Sonrasında ne işçi ne de sendika kalıyor buna bir çözüm bulunması gerektiğini söyledik. 

Öyle bir coğrafya da yaşıyoruz, bu bizim kaderimiz. Son bir buçuk aydır, Elazığ depremi, Malatya depremi, Van’da çığ düştü, Van depremi, İdlib, terör… say sayabildiğin kadar. Bunları konuşuyoruz. Burası bizim vatanımız. Dünyanın yaptığı ortada, ilk fırsatta parayı verdiğin, teslim olduğun zaman bir problem yok. Hiç kimseden hiçbir ülkeden bize fayda yok. Onun için bizim bizden başka dostumuz yok.

Sendikalarla yan yana gelmeye gayret sarf ediyoruz. Geçtiğimiz yıl vergiler, sözleşmeler, kıdem tazminatı ve asgari ücrette bir araya geldik. Biz çalışma hayatının 68 senedir amiral gemisiyiz. İş kollarında, çalışma hayatında problemler var. 81 il temsilcimiz burada. Hepiniz, kendi illerinizde TÜRK-İŞ Başkanı, Genel Sekreteri, Mali Sekreteri, Eğitim ve Teşkilat sekreterisiniz. Hepimizin kendine bakması lazım. Adananın, Bursa’nın, İstanbul’un, İzmir’in sorması lazım. Kaç kişiyi örgütledim ne yaptım bir demek lazım. Hedef koyduk. Bir buçuk milyon hedef. Bunun yolu da bir kişi için bile enerjimizle, imkanımızla kapı kapı dolaşacağız.

TÜRK-İŞ’in önceliği Türkiye’den yana, temsil ettiğinden yana, fakirden, mazlumdan yana. 1 milyon 18 bin üyemiz var. Bizim gazetemiz veya televizyonumuz yok. Sosyal medya dahil her yerde birbirinize sahip çıkın, kucaklayın. Biraz sonra Süleyman hoca anlatacak. 696 siparişle çıkan bir yasa. Biz kimsenin sendikası değiliz. İşçinin sendikasıyız, ülkenin sendikasıyız. Dün de olmadı bugün de olmaz yarın da olmayacak. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Toplantıda, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Doç. Dr. Muhittin ASTARLI ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Süleyman BAŞTERZİ ‘696 Sayılı KHK ve Örgütlenme’ başlıklı birer sunum gerçekleştirdi.