Yayınlanma tarihi: 14/03/2019 09:36 | Toplam görüntülenme: 1221

GENEL BAŞKANIMIZ VELİ SOLAK’IN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

14 Mart 1827’de ilk Cerrahhane’nin kurulmasının yıl dönümünde, 14 Mart 1919 tarihinde tıbbiye öğrencilerinin İstanbul’un işgalini protesto eylemini başlangıç kabul eden Tıp Bayramı, mensuplarını onurlandıracak köklü bir maziye sahiptir.

Sağlık çalışanları, geleneksel olarak 14 Mart Tıp Bayramı’nda bayramı kutlamakla birlikte bu özel günde sorunlarının çözümünü beklemektedirler. Sağlık çalışanları başta yıpranma payı olmak üzere adaletsiz uygulamaların bir an önce son bulmasını beklemektedirler.

Sağlıkta şiddet konusu ise, kangren olmuş, bıçağın kemiğe dayandığı bir konudur. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal bilincin artırılmasına yönelik kamu spotları benzer çalışmalar yapılmalı, başta acil servisler olmak üzere şiddetin yaşandığı yerlerde fiziki önlemler de alınmalıdır. Şiddetin önlenmesine yönelik caydırıcı yasal işlemler hayata geçmeli, bunların uygulanmasında kararlı olunmalıdır.

Unutulmamalıdır ki sağlık hizmeti, bir ekip işidir. Doktor, hemşire ve sağlık memuru dâhil bu hizmetin sunulmasında yer alan herkes bu ekibin bir parçasıdır. Sorunların çözümünde de sadece bir meslek grubuna odaklı davranılmamalıdır.

Terör başta olmak üzere; bütün acılarla ilk yüzleşenler hep sağlık çalışanları olmuştur. Öznesinde insan olan her olayda ilk karşımıza çıkan sağlık çalışanları, kendi canlarını hiçe sayarak bu hizmeti vermektedir. Bunun için her bireyin kendi ve sevdiklerinin canı için sağlık çalışanlarına her daim saygı ve hürmetle yaklaşmasını beklemekteyiz.

Unutulmamalıdır ki sağlık çalışanlarının bayramı, vatandaşlarımızın sağlığıdır. Hayatın her anında yanımızda olan ve bu hizmetin sunulmasında görev yapan bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür eder; birlik ve beraberlik içinde sağlıklı ve huzurlu bir gelecek dilerim.

Bu kutsal hizmetin mensubu olan bütün sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım.

 

Türkiye Haber-İş Sendikası Yönetim Kurulu Adına

Veli SOLAK

Genel Başkan