Yayınlanma tarihi: 08/03/2019 08:00 | Toplam görüntülenme: 1662

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun…

1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarını protesto etmek ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak amacıyla başlattığı grevde, çoğu kadın olmak üzere 129 işçinin can verdiği bu gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlanmıştır.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” 1921 yılından bu yana ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Yaşanılabilir bir dünya için kadının; eğitim, istihdam, sağlık, hukuk, siyaset ve benzeri alanlardaki olanaklardan eşit düzeyde yararlanması, kadın ve erkeğe verilen hakların, yüklenen sorumlulukların adil bir biçimde dağıtılması son derece önemlidir.

Kadınlar dünyanın her yerinde hukuki yollarla yapılan çalışmalara rağmen; şiddete ve ayrımcılığa uğramaktadır. Cinsiyet ayrımcılığı; siyasette, ekonomide ve eğitimde kendini göstermektedir.

Kadınlarımız hâlâ, kayıt dışı sektörde düşük ücretle, sosyal güvenceden ve örgütlenmeden yoksun istihdam edilmektedir.

Küresel ekonominin dayattığı işsizlik ile güvencesiz çalışma koşullarından en çok kadınlar etkilenmekte ve ekonomik krizlerin aile hayatına yansıyan yıkıcı etkileri de en çok kadınları mağdur etmektedir.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sorunların en büyüğü olarak, en başta yer almaktadır. Kadın cinayetlerinde, kadına yönelik şiddet ve istismar davalarında tahrik ve iyi hal indirimlerine son verilmelidir.

2017 yılında “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliklerine katılmak için Ankara’ya gelirken meydana gelen elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Türk Metal üyesi Güleydan Sezer, Elvan Mutlu, Özlem İnan, Leyla Yalçın, Fatma Hacıoğulları, Leyla Çiçek ve Meyse Keskin kardeşlerimizi ikinci ölüm yıldönümü münasebetiyle rahmetle anıyorum.

Toplumsal hayatta ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığının terk edildiği, özel ve iş hayatında her türlü korumanın sağlandığı, her türlü sorunun çözüme kavuştuğu bir Türkiye diliyor, başta çalışan kadın üyelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nü kutluyorum.

 

 

TÜRKİYE HABER-İŞ SENDİKASI

YÖNETİM KURULU ADINA

VELİ SOLAK

GENEL BAŞKAN